Využití SCVMM vNext aneb představení vize správy datových center

Tento článek byl přednostně publikován v Microsoft TechNet Flash zpravodaji 03/2011.

MS SCVMM

V dnešním článku se podíváme do nedaleké budoucnosti, kdy operativní správa virtualizační platformy ve firemním datovém centru neleží jen na bedrech IT pracovníků, ale většinu činností nám automatizují vlastní technologie. V době, kdy IT zdroje již nejsou v každé společnosti jen pod zámkem. Vítejte ve světě Microsoft System Center vNext.

Správa virtualizace od Microsoftu

Nejprve ale začneme malou rekapitulací. Společnosti Microsoft přišla před třemi lety na trh s Windows Server 2008 Hyper-V rolí, kterou nejprve představila jako samostatnou platformu pro virtualizaci, náhradu zastaralé technologie Microsoft Virtual Server 2005 a stala se konkurencí pro tehdy dominující platformu VMware. Již v té době existoval produkt System Center Virtual Machine Manager 2007 určený ke správě prostředí Microsoft Virtual Serveru 2005. S příchodem Hyper-V byl nahrazen verzí System Center Virtual Machine Manager 2008 umožňující nyní i správu Hyper-V prostředí, ale také platformy VMware 3.5. Novinkou byla i funkce Performance and Resource Optimization (PRO) nebo automatické umísťování virtuálních počítačů na host servery. Po dalším roce a půl byl dokončen Windows Server 2008 R2 a s ním i nová verze Hyper-V. Opět jsme měli k dispozici novou verzi System Center Virtual Machine Manager 2008 (SCVMM) nyní s označením R2. Novinkami zatím poslední verze SCVMM je např. podpora Live a Storage migrace, clustered shared volume (CSV), síťová optimalizace nebo maintenance mode.

Přechod ke CLOUDům

V té době společnost Microsoft dokončuje první veřejně dostupné CLOUD služby – Azure, BPOS (v nové verzi pojmenované Office 365) a vše se začíná točit kolem CLOUDů a jejich budoucnosti. S jejich nástupem se začínají přizpůsobovat i ostatní technologie tomuto trendu, System Center rodinu nevyjímaje. První vlaštovkou tímto směrem bylo uvedení rozšíření pro SCVMM – Self-Service Portal nyní ve verzi 2.0. Můžete jej použít pro správu a přidělování prostředků fyzické infrastruktury jako služby a poskytovat tak základ pro privátní cloud platformu uvnitř vašeho datového centra. Self-Service Portal je rozšiřitelná webová aplikace, pomocí které lze automatizovat poskytování virtuálních strojů v rámci organizace, zatímco fyzické prostředky (servery, sítě, zařízení pro ukládání dat a související hardware) zůstávají v centralizované správě lokálního datového centra.

Na co se můžeme těšit v SCVMM 2012

Na podzim 2010 byla na konferenci TechEd v Berlíně představena nová verze SCVMM 2012. Oproti stávající verzi SCVMM 2008 R2 dochází k zásadní změně v pohledu na virtualizaci. Co nás tedy čeká za novinky? SCVMM 2012 bude mít dvě hlavní role. Správu fyzických prostředků (Fabric Management) a správu služeb (Service Management).

Fabric Management

Předně bude přidána podpora pro základní správu Citrix XenServer 5.6 a ESX 4.1. V současné verzi je podpora pro Microsoft Hyper-V, VMware ESX 3.x a ESX 4.0 a Virtual Server 2005. Hyper-V remote deployment on bare-metal, což je podpora pro automatický deployment nového hardware jako host serveru. Nový server startuje do PXE PXE, stáhne WinPE image, stáhne VHD, připojí se do domény a instaluje Hyper-V roli.

Zdroje privátního cloudu budou moci být umístěny v několika různých datových centrech nebo pouze na jednom místě. Čím více, tím lépe samozřejmě, protože se zvyšuje dostupnost. Pro virtuální servery bude možné přiřadit virtuální nebo fyzické sítě a umožňují lépe oddělit produktivní a testovací síť. IP adresy budou pro virtuální stroje nabízeny z rozsahu definovaného v SCVMM 2012, což by mohlo částečně zkomplikovat používání DHCP serveru. MAC adresy jsou již v SCVMM 2012 umožní vytvořit soubor definic sítě, které mohou být roztříděny a pak vybrán např. při nasazení služeb. Tím se zjednoduší výběr pro koncové uživatele virtuálních strojů.

hostgroups logicalnetworks

SCVMM 2012 přidává podporu pro nový, hybridní model virtualizace. Můžete využít kombinace virtuálního hardwaru a aplikačních balíčků a díky tomu vytvářet a nasazovat služby privátních cloudů. Můžete vytvářet knihovny snímků, které přizpůsobíte pro konkrétní úkoly, které lze kombinovat s vhodnými aplikacemi. Díky využití technologií Hyper-V a Server App-V, bude možné spravovat různé servery z private cloud a zacházet s nimi jako se skupinami služeb běžících na virtuálních strojích, včetně výpočetních a paměťových zdrojů, které mohou být nasazovány dynamicky.

cloudoverview cloudresources

Service Management

Další novinkou bude možnost přímo v rozhraní SCVMM 2012 budovat a distribuovat služby v rámci privátního cloudu. Služby jsou kombinace virtuální infrastruktury a aplikací, které ztělesňují konkrétní obchodní potřeby, nebo nabízejí konkrétní prvky funkčnosti a pracují spolu. Podporované typy aplikací jsou webové aplikace (nasazení pomocí MSdeploy), virtuální aplikace (nasazení pomocí Server App-V) a databázové aplikace (nasazení pomocí SQL Data-Tier Applications nebo DAC). Také skripty mohou být nasazovat aplikace.

Tvorbu nové služby začnete vytvořením odpovídající šablonu služby a pomocí host serveru může být nasazena. Aplikační knihovny mohou zvládnout celý proces nasazení aplikace – od webových služeb, přes obchodní proces až k datům. Můžete dokonce vytvářet knihovny skriptů PowerShell. Oddělení služeb z virtuálního počítače je velmi důležité, protože je předpokladem pro posun od klasického typu virtualizace ke správě v rámci private cloud. Služby mohou být postaveny ze skupin šablon, například sdružující aplikačních serverů a databází. Můžete definovat, jak připojit šablony, přes které virtuální síťové karty, a jejímž prostřednictvím fyzické síťové infrastruktury. Jakmile jste připraveni k nasazení služeb, VMM 2012 umožňuje zobrazit schéma infrastruktury pro datová centra, která se chystáte použít.

servicedeploy servicedestination

Automatizace a správa

Dynamic Optimization, vyvažuje provozní zátěž v rámci Hyper-V node v clusteru na základě potřeby a dostupnosti zdrojů (výpočetní, paměťové a síťové). Je to automaticky na základě definovaných politik uživatele kontrolující frekvenci a agresivitu. To také může být použito ručně. Nyní již také nebude žádná závislost na System Center Operations Manager (SCOM). V současné době je SCVMM závislá na SCOM, který je oproti novému způsobu složitý na konfiguraci.

dynamicoptimisation serverlibrary

Enhanced Placement určuje pomocí kontrol, na kterém host serveru virtuální počítač poběží. Díky tomu se lépe pokrývá vytížení host serverů. Existuje více než 100 kontroly a validací pro doporučení umístění. Pravidla pro stanovení umístění mohou být administrátory konfigurovány.

Power Management funkce SCVMM vypne Hyper-V hostiteli době nízkého využití hardware. Bude používat dynamické optimalizace a využívat Live migraci pro vyvažování provozní zátěže bez výpadku. Správci budou moci vytvořit politiky, které budou mít kontrolu nad umístěním virtuálních počítačů a budou schopni naplánovat konsolidaci.

V rámci SCVMM 2012 bude možné delegovat správu. Správce akce mohou být také definovány pro třídy uživatelů, což vám umožní nastavit self-servis nasazení systému pro společné služby – např. některý tým restartovat své vlastní virtuální servery nebo umožnit projektovému týmu nastavit a spravovat své vlastní SharePoint servery ve farmě. Tyto typy uživatelů jsou k dispozici.

Fabric správa

    • VMM admin (full admin)
  • Storage admin
  • Network admin
    • Read only admin

Cloud správa

  • Cloud manager

Cloud – koncový uživatel

  • Self service user

userroles quotas

System Center Virtual Machine Manager 2012 je v současné době k dispozici jako součást uzavřeného testovacího programu (CTP). Finální verze by měla být k dispozici na konci roku 2011 s tím, že před dokončením bude k dispozici veřejná BETA verze.

Velká očekávání

System Center Virtual Machine Manager 2012 je jednoznačně zaměřen na práci s Private Cloud. To je významný posun ze strany společnosti Microsoft a znamená to, že společnost vidí Hyper-V jako základ podnikatelské infrastruktury. To by mohlo zásadním způsobem změnit vztah Microsoftu s výrobci serverů. Pokud plánujete v rámci infrastruktury Microsoft privátní cloud, je SCVMM 2012 nástrojem pro vás. Jeho na šablonách založený přístup k poskytování služeb by měl zjednodušit správu datových obrazů i nasazení, oddělit infrastrukturu a aplikace.

Dnes již je k dispozici veřejná BETA verze System Center Virtual Machine Manager 2012 na stránkách Microsoft Download. Stahujte a zkoušejte, ať jste připraveni.

BETA Evaluation (830 MB): http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=E0FBB298-8F02-47E7-88BE-0614BC44EE32&displaylang=en

BETA Evaluation VHD (5 GB): http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=76002803-4FE8-4573-A76D-6B2B11ADFE58&displaylang=en

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: