Performance & Resource Optimization (PRO) – rozšíření se SCOM 2007 R2

Mezi běžnou součást moderního IT musíme počítat virtualizační technologie. Dnešní trend hledání úspor je neúprosný a virtualizaci je proto možné nalézt na mnoha úrovních. Šetří prostor, energie, zdroje i čas potřebný ke správě. Jak ale zajistit dostupnost virtuálního prostředí a pokud možno automaticky? K tomu nám může dobře posloužit jedna funkce produktu System Center Virtual Machine Manager 2008. Společnost Microsoft zabudovala do produktu SCVMM 2008 možnost aktivního propojení s dohledovým systémem System Center Operations Manager 2007. Rozšíření Performance & Resource Optimalization (PRO) nám po konfiguraci umožní automatickou kontrolu stavu virtuálního i fyzického prostředí, její vyhodnocování a především možnost spouštění reakčních opatření.

 

Co to tedy je PRO?

PRO znamená Performance & Resource Optimization a je to řešení, které:

  • je silné a hodnotné rozšíření určené k integraci SCOM 2007 a SCVMM 2008
  • je software využívající System Center Operations Manager framework, pomocí kterého partneři společnosti Microsoft mohou dodat přidanou hodnotu ke svým řešením pro SCVMM 
  • obsahuje konektor mezi SCOM 2007 a SCVMM 2008 a management pack s definicí pravidel pro spouštění reakčních opatření
  • pomáhá minimalizovat odstávky a zkracuje dobu řešení problému

Jak to celé pracuje?

Můžeme si uvést příklad monitorování a správy tří-nódového clusteru s virtuálními stroji umístěnými na jednotlivých nodech. O prostředí se nám stará SCVMM 2008 spolu se SCOM 2007.

  1. Ve chvíli vysokého zatížení prvního nodu detekuje SCOM 2007 překročení mezní hodnoty a zašle tuto informaci systému SCVMM 2008

  2. Ve chvíli doručení je informace v rozhraní SCVMM 2008 oznámena komponentou PRO tip.

  3. V závislosti na nastavení je možné ručně nebo automaticky provést doporučenou akci, přesun virtuálního stroje na jiný, nejméně zatížený node.

Po dokončení migrace a opětovné kontrole pomocí SCOM 2007 je zobrazení stavu prostředí vráceno do normálního, bezchybného stavu.

Integrace SCVMM 2008 a SCOM 2007 

Kromě výše popsané funkcionality jsou součástí Performance & Resource Optimalization také management packy do systému SCOM 2007. Tyto management packy umožňují zobrazení stavu jednotlivých komponent virtualizačního prostředí se všemi vzájemnými vazbami. Nejen těch virtuálních v rámci virtuálních strojů a jejich systémů nebo aplikací, ale i fyzickou vrstvu jednotlivých host serverů.

PRO management packy od dalších výrobců

Na letošní konferenci Microsoft Management Summit 2009 oznámilo hned několik výrobců hardware a software uvedení vlastních řešení PRO management packů. Patří mezi ně např. společnosti DELL, Hewlett Packard, Emulex, Brocade, Quest Software a další (viz obrázky). Díky PRO MP těchto výrobců bude možné sledovat stav virtualizačního prostředí již na úrovni fyzického hardware (nebo softwarové úrovni) a díky možnosti automatizace reakčních opatření zajistit vysokou dostupnost jejich řešení.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: