Zápisky z konference Microsoft Management Summit 2009

Letos proběhl 10. ročník konference Microsoft Management Summit 2009 celkem poklidně. O něco méně novinek, možná méně partnerů (minimálně menších), skromnější logistika. 159 klasických přednášek, 16 BOF sessions (neformální diskuse s experty), 85 LABů s instruktorem a 75 různých self-paced LABů. Jinak ale myslím letošní výroční ročník proběl celkem hladce. A rychle. Než jsme se rozkoukali, byl pátek a sbohem Ameriko.

Bylo představeno několik blížících se novinek a vizí do budoucna. Hlavním tématem tohoto ročníku byla virtualizace a CLOUD computing. Ano, v posledních měsících (letech??) byl trend vše virtualizovat do datových center a dnes nastává doba, kdy výpočetní síla těchto datových center bude poskytovat služby koncovým uživatelům. Koncovým uživatelem není myšlen člověk sedící za klávesnicí, ale celé společnosti. Ty nebudou muset investovat do nákupu a údržby infrastruktury, ale pronajmou si konkrétní službu (např.: kancelářský balík) a ta jim bude streamována na jejich koncová zařízení. Uživatel se nebude muset starat o chod a funkčnost systému na pozadí, postačí mu spolehlivé koncové zařízení. Otázkou zůstává, jak moc se tento trend rozšíří a především do našich končin. Osobně si myslím, že tyto vize tady byly již několikrát a vždy zvítězila snaha udržet si vliv nad technikou v rámci společností. Tak uvidíme.

Co nás čeká v blízké budoucnosti?

V nejbližším možném termínu je očekávána aktualizovaná verze System Center Operations Manager 2007 R2, umožňující monitorovat nejen svět operačních systémů společnosti Microsoft. Pokud budou dodrženy sliby, můžeme se těšit ještě před prázdninami. Po uvolnění SCOM 2007 R2 bude navazovat vydávání rozšíření od společnosti Microsoft i od dalších výrobců, pro správu hardware, systémů a aplikací třetích stran (LINUX\UNIX, DB, SCVMM…). Novinek ve verzi SCOM 2007 R2 nebude málo. Některé jsem již nastínil v předchozích příspěvcích, o jiných informace určitě přinesu.

Dále nás čekají aktualizované verze System Center Configuration Manager 2007 SP2 a System Center Virtual Machine Manager 2008 R2. Oba nástroje budou k dispozici několik měsíců (3, respektive 2 měsíce) po uvedení nové verze operačních systémů Windows Server 2008 R2, případně Windows 7. Jejich uvedení se blíží a tak by měly být všechny zmíněné produkty k dispozici ještě letos.

Samozřejmě byla představena vize do vzdálenější budoucnosti, kde byly představeny plány na uvedení dalších produktů. Především se jedná o System Center Data Protection Manager 2010, System Center Essentials 2010, System Center Service Manager 2010. Ale také byla oznámena představa produktu pro správu desktopů System Center Online Desktop Manager. Jaká bude jeho skutečná funkčnost se lze nyní jen dohadovat, ale představa společnosti Microsoft je vytvoření nástroje pro online ochranu, monitoring a konfiguraci, s možností vzdálené správy.

Mnoho, velmi mnoho technologií

Během maratónu přednášek na konferenci MMS 2009 jsme měli možnost vidět, slyšet i vyzkoušet mnoho technologií, které budou teprve uvolněny do výroby. Při velkém množství přednášek jsem se zaměřil na produkty pro dohled a správu IT (SCOM, SCVMM, SCSM). Jako účastníkovi konference mi za pár týdnů poštou dorazí post-konferenční DVD, kde budou všechny přednášky v elektronické podobě a tak budu moci vidět i zbývající přednášky. Během konference jsme měli příležitost promluvit si i s tvůrci nebo lidmi zodpovědnými za daný produkt.

Představení dalších aktivit

Na konferenci bylo oficiálně představeny dva programy se zaměřením na komunity.

SystemCenterCentral.com, je veřejně přístupný a slouží jako rozcestník pro všechny, kteří se zajímají o dění zaměřené na produkty rodiny Microsoft System Center. Tento portál založili tři MVP (Pete Zerger, Rory McCaw a Maarten Goet) a měl bych sdružovat ostatní komunitní stránky a sdružení.

System Center Influencers Program je program pro členy pracující v komunitách nebo MVP a je také primárně zaměřen na produkty rodiny Microsoft System Center. Zde by se měli virtuálně setkávat členové a vyměňovat si poznatky. Tento program není zcela veřejný a je možné se do něj přihlásit na základě obdržené pozvánky. Jsem přihlášen do obou programů a musím přiznat, že se v nich dají najít velmi zajímavé informace.

Tak to bylo první letmé seznámení s obsahem letošního ročníku konference Microsoft Management Summit 2009. Další informace budu uvádět postupně v dalších příspěvcích. Do Čech jsme se vrátili na konci minulého týdne a teprve v těchto dnech jsem se opět nastavil na naší časovou zónu.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: