Máte svůj management systém správně aktualizován? – 4. díl (SCOM a jeho agent )

A je tu další díl seriálu o hotfixech pro systém OpsMgr 2007. V dnešním díle si ukážeme, jak si můžeme ověřit úspěšnost instalace hotfixů a kde najdeme informace o změnách v souborech.

Během instalací hotfixů jsou nejprve aktualizovány jednotlivé servery s rolemi SCOM 2007 (Root Management Server, Management Server nebo Gateway Server). Zde se mění především záznamy v registrech, verze .dll knihoven, aktualizují se záznamy v databázích. Velmi často je dalším krokem aktualizace všech agentů na monitorovaných serverech. Toto je provedeno vzdálenou instalací .MSP souboru, který se při instalaci hotfixu na RMS nahraje do adresáře \AgentManagement v instalačním adresáři OpsMgr 2007.

Během instalací hotfixů, které jsou určeny i pro roli agenta, dojde k umístění všech agentů do stavu vyžadují schválení a jejich umístění do složky Pending Management. Samozřejmě za předpokladu, že je takto systém nakonfigurován. Administrátor SCOM 2007 musí následně instalace aktualizací na agenty ručně schválit. Po schválení dojde k vzdálené reinstalaci agenta a včetně všech dostupných aktualizací .MSP v adresáři s instalací agenta.

Před schválením aktualizace agenta je dobré zkontrolovat stav souborů .MSP v adresářích \AgentManagement\x86 a \AMD64 na všech SCOM rolích RMS\MS\GW.

Je velmi doporučeno instalovat hotfixy nejprve na serverové SCOM 2007 role a teprve následně na agenta. Pokud se stane, že některý agent nebyl aktualizován např. z důvodu ověření nebo umístění v DMZ, lze hotfix následně instalovat přímo na monitorovaném zařízení (klient/server).

Je zde také doporučení aktualizovat maximálně 200 agentů v jednom čase.

Pokud budete do prostředí SCOM 2007 přidávat z management konzole další zařízení, instalace agenta včetně všech aktualizací proběhne automaticky. Pokud budete provádět instalaci agenta ručně nebo pomocí dalších nástrojů (SMS, SCCM, Altiris), musíte hotfixy instalovat také ručně nebo skriptem.

A jak poznáte jaké hotfixy jsou instalovány na jednotlivé agenty?

Pokud se v management konzoly podíváte na záložku administrace a dále Device Management \ Agent Managed, uvidíte v hlavním okně seznam zařízení s nainstalovaným agentem a jeho hlavní verzí. RTM 6.0.6500, SP1 6.0.6278.

Jak se ale dozvíme skutečnou verzi agenta?

Metoda 1

  • Přepněte zobrazení na Discovered Inventory ve složce Monitoring
  • Vyberte Actions, pomocí Change Target Type změňte zobrazení na Health Service
  • Vyberte Operations Manager agent a vidíte Patch List objekty v Detail view.

  Metoda 2

  • V Operations Manager vytvořte nový State view.
  • Pro view properties vyberte volbu Show data related to
  • Vyberte Health Service v zobrazení Look for
  • Na Display tab povolte pole Patch List

  Pomocí funkce Personalize View nastavíme zobrazení sloupců Name a Patch List. Nyní uvidíme ve sloupci Patch List informace o verzi agenta, instalovaných hotfixech (včetně data instalace). Bohužel je toto pole omezeno 255 znaky v databázi.

  Tyto informace jsou aktualizovány jednou denně.

  =============================================================

  Aktualizace pro Patchlist table

  Byla uvolněn důležitý hotfix pro korektní zobrazení Patchlist table:

  http://support.microsoft.com/kb/958253.

  When you try to view the Patch List property in Microsoft System Center 2007 Operations Manager, the list of Operations Manager agent hotfixes may be truncated. Therefore, you cannot determine which hotfixes are already installed on agents and which hotfixes must be installed.

  Reklamy

  Zanechat Odpověď

  Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

  WordPress.com Logo

  Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

  Google+ photo

  Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

  Twitter picture

  Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

  Facebook photo

  Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

  w

  Připojování k %s

  %d bloggers like this: