getVIRTUALnow – Představení System Center Virtual Machine Manager 2008 a více

Možná jste již zaregistrovali, že společnost Microsoft 22. října 2008 uvolnila novou verzi management nástroje pro virtualizační platformu (Hyper-V, Virtual Server, ale i VMware ESX). Jedná se o aplikaci System Center Virtual Manageru 2008 (SCVMM 2008).

SCVMM 2008 poskytuje řešení pro správu virtualizačních technologií společnosti Microsoft i konkurenčního VMware ESX serveru. Pomáhá řešit centralizovanou správu IT infrastruktury, ve spolupráci se System Center Operations Manager 2007 zlepšuje utilizaci serverů i jejich optimalizované rozložení skrz virtualizované platformy. Podrobné informace o SCVMM 2008 naleznete na stránkách výrobce.

 

getVIRTUALnow

V rámci celosvětového uvedení nových verzí technologií Microsoft pro virtualizaci, dorazila i k nám konference, zaměřená na tyto produkty. V úterý 4. listopadu 2008 se v Hotelu Angelo v Praze setkali zástupci společnosti Microsoft se zákazníky a představili zde několik virtualizačních řešení.

 

Nejprve Ondřej Výšek ze společnosti Microsoft představil dvě řešení pro aplikační virtualizaci.

Microsoft Application Virtualization (App-V)

Microsoft Application Virtualization (App-V) převádí aplikace do centrálně spravované virtuální služby, která neprovádí žádnou instalaci a nevytváří konflikty s jinými aplikacemi. App-V streamuje aplikace přímo na desktopy, servery a přenosné počítače. Správa aplikací je tímto řešením automatizována. Čas pro nasazení, aktualizace, instalaci oprav i odinstalaci aplikací je dramaticky zkrácen.

App-V je plně integrována s dalšími nástroji Microsoft System Center, a zijišťujě jak uživatelům tak administrátorům bezproblémový chod a správu aplikací v enterprise prostředí.

Microsoft Enterprise Desktop Virtualization (MED-V)

Microsoft Enterprise Desktop Virtualization (MED-V) přidává čtyři základní rozšiřující komponenty nad Virtual PC pro zprovoznění nasazení desktopové virtualizace v enterprise prostředí:

Virtual image repository and delivery

  • Zjednodušuje proces vytváření, testování, doručení a aktualizace virtualních obrazů

  Centralizovaná správa a dohled

   • Spravuje životní cyklus virtuálního počítače

   Použití politik a kontroly přenosu dat

    • Koncový agent zajistí použití politik pro virtuální počítače

    Potřeba minimálních znalostí koncového uživatele

    • Aplikace jsou publikovány ve Start menu
    • Neviditelný virtuální počítač – virtuální aplikace jsou jednoduše integrovány do pracovní prostoru skutečného počítače s nativními aplikacemi

    Představení serverové virtualizace

    Dalším bodem konference bylo představení technologie Hyper-V a popis rozdílů oproti technologii Virtual Server. Tohoto se ujali pánové René Klčo a Jan Dryml ze společnosti Microsoft.

    Windows Server 2008 s Hyper-V

    Nejprve nám byl představen operační systém Microsoft Windows Server 2008 s technologií Hyper-V, který je v současné době stěžejní virtualizační platformou společnosti Microsoft. Na příkladech byl popsán proces instalace i konfigurace jak serveru samotného, tak i Hyper-V role. Vše bylo popsáno a předvedeno i na verzi Windows Server 2008 Core.

    Také jsme mohli slyšet základní know-how pro konfiguraci virtuální prostředí (nastavení sítí, clusterování…)

    Hyper-V Server

    Hyper-V Server nám byl představen jako řešení pro serverou virtualizaci s jistými výhodami i omezeními. Oproti Windows Server 2008 s technologií Hyper-V je zde k dispozici pouze jediná serverová role a to Hyper-V role.

    Výhodou zajisté je, že tato verze serveru (jedná se o Windows Server 2008) je zdarma ke stažení i použití. Nevýhodou je, že pro použití v enterprise prostředí není možno použít clusterování, čímž ztrácí tato verze možnost zabezpečení proti hávárii hardware (selže hardware, havarují veškeré virtuální stroje v rámci tohoto Hyper-V Serveru). Hyper-V Server je tudíž směřován spíše pro testování, vývoj a podobné činnosti.

    Virtual Server R2

    Microsoft Virtual Server 2005 R2 je serverová virtualizační technologie společnosti Microsoft, která byla dostupná před uvedením Windows Server 2008 Hyper-V role. Vzhledem k tomu, že se na rozdíl od technologie Hyper-V jedná jen o aplikaci instalovanou do operačního systému Windows Server, je Virtual Server velmi pomalý a náročný na HW zdroje.

    Po uvedení Hyper-V, podle mého názoru, bude sloužit u mnoha uživatelů již jen do doby, než se virtuální stroje běžící ve Virtual Serverech zmigrují do Hyper-V (v rámci přechodu z Windows Server 2003 na Windows Server 2008). Poté může sloužit již jen jako testovací systém mimo produkční enterprise prostředí.

    Každopádně vytvořené virtuální stroje Virtual Serveru jsou kompatibilní s technologií Hyper-V (při dodržení určitých pravidel při migraci). 

    Správa virtualizační technologie pomocí System Center

    Posledním a největší část konference byla zaměřena na technologie System Center a jejich funkce při správě virtualizačního prostředí IT.

    System Center Virtual Machine Manager

    Nejprve byla představena novinka na trhu, Microsoft System Center Virtual Machine Manger ve verzi 2008. Byly nám názorně předvedeny možnosti této aplikace a to včetně spolupráce s VMware ESX serverem. V demu jsme mohly sledovat například konverzi fyzického serveru do virtualního prostředí Hyper-V.

    Po představení novinky byly představeny i ostatní produkty rodiny System Center a byly popsány jejich přínosy pro virtualizaci.

    System Center Configuration Manager

    Microsoft System Center Configuration Manager (SCCM 2007) je určen pro nasazení, konfiguraci i následný patch a asset management operačních systémů, aplikací i hardware na fyzickém i virtuálním stroji.

    Pro lepší spolupráci SCCM 2007 a SCVMM 2008 lze definovat mnoho pravidel, které mohou automatizovat některé činnosti (instalace aplikací, záplat, konfigurace).

    System Center Operations Manager

    Microsoft System Center Operations Manager (SCOM 2007) je určen pro sledování dostupnosti, výkonu, konfigurace služeb, zabezpečení operačních systémů, jejich procesů a služeb. Také sleduje instalované aplikace. Vše na základě instalovaných management packů. Pomocí management packů od non-MS výrobců (např.: QUEST Software), lze monitorovat také mnoho operačních systémů, aplikací a služeb, které nepochází od společnosti Microsoft. SCOM 2007 sleduje nejen stav uvnitř virtuálních strojů, ale i samotný Hyper-V roli a SCVMM 2008.

    Pro lepší spolupráci SCOM 2007 a SCVMM 2008 lze definovat mnoho pravidel, které mohou automatizovat některé činnosti (např.: pokud SCOM 2007 zjistí přetížení virtuálního serveru, po zaslání této informace do SCVMM 2008 je virtuální stroj přesunut na méně vytížený/více výkonný hardware).

    System Center Data Protection Manager

    Microsoft System Center Data Protection Manager (DPM 2007) má na starosti rozšířenou ochranu (disk-to-disk-to-tape) infrastruktury, na které závisí virtualizační technologie společnosti Microsoft. DPM 2007 může ochránit virtuální stroje bez časově náročné hibernace. Využívá block-level ochranu, založenou na technologii shadow copy a díky tomu umožňuje zálohovat soubory virtuálních harddisků.

    DPM 2007 může mít agenta instalovaného na HOST serveru nebo i uvnitř jednotlivých virtuálních strojů. DPM 2007 chrání fyzické a virtuální servery s běžícím operačním systémem Windows Server, ale také i aplikační servery SQL Server, Microsoft Exchange nebo SharePoint technologie.

    Virtualization Solution Accelerators

    Také byly zmíněny Virtualization Solutions Accelerators. Jedná se o postupy a návody, které by měly pomoci IT profesionálům a konzultantům s nasazením virtualizačních technologií ve stávajícím IT prostředí.

    Patří sem tyto:

    • Microsoft Assessment and Planning Toolkit (MAP)
    • Infrastructure Planning and Design Guides
    • Windows Server 2008 Security Guide
    • Microsoft Deployment
    • Offline Virtual Machine Servicing Tool

    Tyto postupy jsou dostupné na internetu i k jiným technologiím společnosti Microsoft.

    Reklamy

    Zanechat Odpověď

    Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

    WordPress.com Logo

    Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

    Google+ photo

    Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

    Twitter picture

    Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

    Facebook photo

    Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

    w

    Připojování k %s

    %d bloggers like this: