A mám to ZADARMO !!! – Porovnání serverových virtualizačních technologií pro masy od společností VMware a Microsoft.

V dnešní době je již výkon nových počítačů takový, že mnoho z nás hledá pro své "miláčky" další zajímavé využití. Jednou z možností jak toho docílit (pokud nejste např.: náruživí hráči herních novinek) je instalovat si v operačním systému virtuální stroj. Zjednodušeně řečeno instalujete program, pomocí kterého můžeme spouštět jiný operační systém souběžně se svým primárním operačním systémem podobně jako jakoukoliv další aplikaci.

Samotné využítí virtualizace je možné např. pro:

  • testování/běh jiných verzí operačních systémů
  • testování aplikací
  • vývoj nezávislý na primárním OS
  • provoz starších aplikací

Samozřejmě i zde používání software řídí licenčními podmínkami jejich výrobců. O tom se však zmíním později. A jak se liší virtuální servery od desktopových virtuálních strojů? Dá se říci, že virtuální stroj na virtuálním serveru může běžet nonstop i pokud se odpojím z ovládací konzole, jedná se serverovou aplikaci. V desktopových virtualizačních aplikacích při opuštění programu ukončím i virtuální počítač.

Pojďme si však říci něco o dvou hlavních konkurentech a jejich virtuálních serverech.

VMware, Inc.

Hlavní leader na poli s virtuálnizačními technologiemi je společnost VMware, Inc. založená v roce 1998 a od roku 2004 ve vlastnictví společnosti EMC. Společnost VMware nabízí široké spektrum produktů určených pro různé typy zákazníků. Na obrázku jsou vidět tyto produkty s patřičným zaměřením do oblastí podle tytu zákazníka a jeho požadavků.

Primární řešení od VMware se skrývá pod označením "VMware Infrastructure" jehož součástí je velice známý ESX Server nyní aktuálně ve verzi 3.5. Toto řešení je vhodné pro střední a větší společnosti, které budou virtualizaci využívat ve větší míře. Je zde kladen důraz na vysokou dostupnost i výkon jednotlivých komponent a samozřejmě také na bezpečnost.

Nás však bude v tomto příspěvku zajímat produkt VMware Server.

VMware Server 1.0.4.56528

VMware Server vychází z nástroje VMware GSX server, který byl k dispozici přibližně do roku 2005. Na základě akcí společnosti Microsoft byla uvolněna nová verze pod označením VMware Server 1.0, která nyní dospěla do verze 1.0.4.

VMware Server je založen na prověřených technologiích společnosti VMware. Je určen především pro jednoduché testování OS, aplikací, patchů. Lze použít pro běh starších operačních systémů (WinNT 4.0, 2000) na novém hardware. Je možné ho také použít pro chod nenáročných infrastrukturních služeb v prostředí IT.

Na VMware Serveru je možno instalavat různé operační systémy. Windows počínaje, přes Linux, Unix až například po Solaris a to vše i v 64-bit verzích. Samotný VMware Server musí být instalován na x86 počítači. Je zde využívána hardwarová podpora pro Intel Virtualization Technology, 2-procesorový Virtual SMP nebo USB (ve verzi VMware Server 2.0 bude doplněna podpora USB 2.0). Pomocí nástroje VM Importer lze otevřít konkurenční formát virtual machine od Microsoftu.

Virtual Server se ovládá pomocí instalované aplikační konzole. Zde konfigurují nastavení jak pro server, tak i pro virtuální stroje. Vytvoření virtuálního stroje probíhá pomocí spuštěného průvodce.

Microsoft Corp.

Společnost Microsoft se začala zabývat virtualizačními technologiemi ve chvíli, kdy již na trhu byla jak společnost VMware, Inc., tak několik dalších konkurentů. Již v roce 2003 kupuje společnost Microsoft společnost Connectix, výrobce VirtualPC. Následně je pro ni touto společností vyvíjena i verze pro "servery". V roce 2006 je Virtual Server 2005 R2 uvolněn k volnému použití. Aktuální verze je navíc se service packem 1.

Microsoft Virtual Server R2 service pack 1

Společnost Microsoft se snaží prosadit vyrtualizaci do mnoha různých oblastí (server, desktop, aplikace, storage, management). Jak je patrno z obrázku, je Virtual Server 2005 R2 SP1 zaměřen na virtualizace v serverovém prostředí. Z pohledu společnosti Microsoft je produkt určen pro konsolidaci stávajícího IT prostředí, hostingové služby, běh starších OS a aplikací na novém HW, případně testování. Lze ho také zařadit do plánu pro rychlou obnovu po havárii stávajících systémů.

Ve verzi Virtual Server R2 SP1 je zabudována podpora Intel Virtualization Technology (Intel VT) a AMD Virtualization (AMD-V), Clustering, Volume Shadow Copy. Instalace je možná na x86 i x64 systémech, ve virtuálních strojích však lze instalovat pouze x86 operační systémy. Výhodou tohoto řešení je licencování nebo uživatelská podpora operačního systému společnosti Microsoft ve virtuálním stroji (ve VMware není podpora OS od Microsoftu) za podmínek určených výrobcem.

Produkt se ovládá standardně pomocí webové konzole. Zde se provádí kompletní konfigurace serveru, virtuálních strojů, disků. Lze použít i další nástroje či aplikace os společnosti Microsoft, ty jsou však již převážně placené.

Pro uživatele využívajícího především technologie společnosti Microsoft jsou k dipozici další produkty a nástroje výrobce, určené pro jednodušší správu, kofiguraci, zálohování… atd. virtuálních prostředí. Navíc výrobce v rámci podpory svých produktů umožňuje stáhnout ze svých stránek testovací verze různých aplikací nebo OS, předem vytvořených v prostředí Virtual Server 2005 R2 SP1 a určených pro cca 30-ti denní testování. Seznam produktů se stále aktualizuje.

V současné době je snaha společnosti Microsoft zařadit, za pomoci dalších technologií, tento produkt rovnocenně vedle ESX serveru společnosti VMware. Podle mne je to však produkt srovnatelný právě s VMware Serverem. Budoucí virtualizační prostředí na platformě Windows Server 2008 s technologií Hyper-V by se však mohlo produktům VMware řady "VMware Infrastructure" přiblížit mnohem více. Uvidíme jak se to vývojářům podaří.

Výhody vs. nevýhody

Výhody virtualizačních technologií obecně jsem zmínil již na začátku příspěvku. Oba produkty také používají podobné technologie pro návrat stavu virtuálních strojů bez uložení změn. Výhodou je možnost vrátit se jednoduše o krok zpět při testování čehokoliv a začít testovat znovu.

Hlavní nevýhodou virtualizací obecně je především vysoká alokace HW zdrojů. Pro chod virtuálních strojů se definuje především jak velký bude použit hardisk a kolik bude využíváno operační paměti. Zde je myslím největší problém při použití virtualizací v malém prostředí nebo doma. Pro každý virtuální stroj se musí definovat část fyzické operační paměti RAM pro zde běžící OS (např.: Vista 1024 MB RAM), přičemž při každém spuštěném virtuálním stroji bude o tuto část zmešena operační paměť na fyzickém počítači.

Závěr

Pro provozní použítí v IT menší firmy je možno využít oba produkty rovnocenně. Oba jsou určené přednostně na HW server. Záleží jak si kdo zvykne na ovládání. Je důležité jak je pokryta licenční stránka používání produktů, případně zda je potřeba podpora pro OS ve virtuálních strojích (pouze Microsoft). Stabilní jsou v dnešní době oba.

Pro domácí použití či testování osobně upřednostňuji produkt od VMware. Má lepší podporu pro HW i non-Microsoft operační systémy. A přece jen ho používám déle.

P.S. V některém dalším příspěvku se rozepíši podrobněji o licenčních podmínkách používání virtualizačních technologií na obou platformách.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: